دكتر بواسير - هموروئيد
 

درمان شقاق مقعدي در بيشتر موارد نيازي به درمان گسترده ندارد روش ساده درمان شقاق با ليزر نيز انجام مي شود كه بدون درد است و بدون بستري شدن و كم هزينه.

اما بايد در نظر داشت با اين حال در صورت درمان نشدن شقاق مقعدي تروما يا آسيب هاي وارد به ناحيه مقعد مي تواند كانال مقعدي را پاره كند و يك شكاف در ناحيه ركتوم ايجاد كند. هدف درمان شقاق اين است كه درد و ناراحتي را از بين ببريد و ناحيه زخمي شده را التيام بخشيد. شقاق حاد در افراد بيش از ۶ هفته طول نمي كشد و معمولا با مراقبت از خود به صورت خود به خود درمان مي شود. اما شقاق مزمن در افراد طولاني تر از ۶ هفته است و ممكن است براي درمان شقاق نياز به دارو يا جراحي داشته باشند.

 

درمان نشدن شقاق مقعدي تروما يا آسيب هاي وارد به ناحيه مقعد مي تواند كانال مقعدي را پاره كند

درمان خانگي شقاق

درمان خانگي شقاق

برخي از درمان هاي خانگي مي تواند به بهبود شقاق و تسكين دردهاي آن كمك كند و نشانه هاي ناراحت كننده شقاق را از بين ببرد. شما مي توانيد يك شقاق مقعدي را در خانه درمان كنيد:

 • اگر شقاق شما به علت يبوست يا اسهال باشد، مي توانيد عادت هاي غذايي خود را براي كاهش فشار بر روي كانال مقعد تغيير دهيد. اين تغيير عادت مي تواند در از بين بردن علائم شقاق و بهبودي بسياري از شما تاثيرگذار باشد.
 • در طول روز مقدار زيادي مايعات بدون كافئين مصرف كنيد. (الكل و كافئين بيش از حد مي تواند منجر به كم آبي شود.)
 • رژيم غذايي غني از فيبر براي جلوگيري از يبوست بسيار تاثيرگذار است، شما بايد هر روز ۲۰ تا ۳۵ گرم فيبر مصرف كنيد. شما مي توانيد به تدريج ميزان فيبر هايي كه مي خوريد را افزايش دهيد. سبوس گندم، سبوس جو، دانه هاي كامل، از جمله برنج قهوه اي، بلغور جو دوسر، و پاستاي كل دانه، غلات و نان، نخود و لوبيا، مركبات، آلو و آب آلبالو داراي فيبر خوبي هستند.
 • اگر نمي توانيد فيبر كافي را از مواد غذايي دريافت كنيد، سيب زميني را بخوريد. سيب زميني مي تواند مدفوع را نرم و راحت كند. براي جلوگيري از گاز معده و كمردرد، به تدريج ميزان مكمل فيبر را افزايش دهيد.
 • در صورت اضافه كردن فيبر بيشتر به رژيم غذايي، مكمل هاي ضدبارداري ممكن است به شما كمك كند. قبل از مصرف هر نوع مسهل، از پزشك خود مشورت بگيريد تا از مناسب بودن آنها مطمئن شويد.
 • دستشويي رفتن را از ياد نبريد. ناديده گرفتن اجابت مزاج و تخليه روده ها بعدا مي تواند منجر به يبوست شود. مدفوع ممكن است شفت تر شده و هنگام عبور باعث درد و پارگي در ناحيه مقعد شود.
 • فشار بيش از حد و نشستن بيش از اندازه در هنگام اجابت مزاج نيز بد است و مي تواند به كانال مقعد فشار بياورد.
 • پس از هر حركت روده، ناحيه مورد نظر را به آرامي تميز و خشك كنيد.
 • از مواد حساس به پوست مانند صابون هاي معطر يا حمام هاي حباب دار اجتناب كنيد.
 • راه كارهاي درمان يبوست مزمن يا اسهال طولاني مدت را از پزشك تان بپرسيد.
 • حمام آب گرم، مي تواند به بهبودي شقاق مقعدي كمك كند. با خيس كردن بخش ركتال در يك وان آب گرم – دو تا سه بار در روز براي ۱۰ تا ۱۵ دقيقه – شما مي توانيد شقاق ها را تميز كنيد و جريان خون را بهبود دهيد و همچنين اسفنكتر مقعد را آرام كنيد.

با انجام اين عادت ها براي چند هفته تا چند ماه معمولا شقاق شما را بهبود مي دهد. اما وقتي اين راهكارها موثر نباشد، از پزشك خود در باره ساير روش ها درماني بپرسيد.

 

درمان دارويي شقاق

درمان دارويي شقاق زماني تجويز مي شود كه ديگر روش هاي خانگي نمي توانند درد شقاق را كنترل كنند. اما توجه داشته باشيد كه اين داروها داراي عوارضي هستند كه بايد در اين مورد با پزشك خود مشورت كنيد و راه هاي جلوگيري از عوارض آنها را نيز از وي بپرسيد.

پودر نيترات: پزشك ممكن است براي كمك به افزايش جريان خون در كانال مقعد و اسفنكتر اين دارو را براي شما تجويز كند، كه باعث مي شود شقاق زودتر درمان شود. اما اين دارو ممكن است با برخي عوارض جانبي مثل سردرد، سرگيجه و فشار خون پايين همراه باشد. پماد نيترات نبايد ۲۴ ساعت بعد از مصرف داروهاي ناتواني ناباروري مانند سيلدنافيل (وياگرا)، تادالافيل (سياليس) و يا ورداآنفيل (لويترا) استفاده شود.

مسدود كننده هاي كانال كلسيم: اين داروهاي باعث كاهش فشار خون مي شوند. عوارض جانبي اين داروها نيز سردرد است. همچنين مي توانيد مسدود كننده هاي كانال هاي كلسيم را به صورت قرص نيز براي درمان شقاق مقعدي استفاده كنيد، زودتر بهبود مي يابيد اما ممكن است عوارض جانبي زيادي داشته باشند.

تزريق بوتاكس: وقتي كه درمان هاي موضعي موثر نباشند، گاهي اوقات تزريق بوتاكس نوع A به اسفنكتر مرحله بعدي درمان است. تزريق بوتاكس به طور موقت عضلات اسفنكتر را فلج مي كند، از بين بردن درد و سريع تر شدن زمان بهبودي در ۶۰ تا ۸۰ درصد بيماران با اين روش گزارش شده است. ممكن است قادر به كنترل حركت روده يا گاز معده نباشيد، اما اين موارد موقتي است. دوز اين تزريق ها بسيار كم است، بنابراين خطر ابتلا شدن به مسموميت هاي بوتوليسم را نخواهيد داشت.

درمان شقاق با ليزر بسيار ساده است

درمان شقاق با ليزر

عمل جراحي شقاق

عمل جراحي شقاق در صورتي انجام مي شود كه ديگر درمان خانگي و درمان دارويي براي شقاق موثر نيستند و شقاق به مرحله اي رسيده كه با اين روش ها درمان نمي شود. عمل جراحي شقاق رايج، اسفنكتروتومي داخلي جانبي (LIS) ناميده مي شود، كه شامل ايجاد برش هاي كوچك در عضله اسفنكتر مقعد است. اين عمل درد و فشار شقاق را كاهش مي دهد و باعث مي شود كه شقاق درمان شود.

درد عمل جراحي شقاق معمولا خفيف است. اين درد كمتر از خود شقاق است. عمل جراحي ممكن است باعث عدم توانايي موقت كنترل گاز معده، نشت مدفوع يا عفونت باشد. در بيشتر موارد، بهبود كامل شقاق در ۸ هفته بعد جراحي شقاق اتفاق مي افتد.

 

درمان شقاق با ليزر

درمان شقاق با ليزر بسيار ساده است و كمتر از پنج دقيقه طول مي كشد. درمان شقاق با ليزر بدون هيچ برش، پانسمان و يا جراحي پيچيده اي انجام مي وشد و از موارد بي حس كننده موضعي براي عمل استفاده مي شود. بسياري از بيماران در همان روز عمل مي توانند مرخص شوند و درد ۹۰ درصد بيمارها بعد از عمل با ليزر حذف مي شود.، درد بقيه ۱۰ درصد هم چند هفته اي با استراحت حذف مي شود. در مدت استراحت سيستم بدن يك لايه ضخيم پوست بر روي شقاق مي كشد، تا شقاق به صورت كامل از بين برود.

درمان شقاق با ليزر با مقدار خون داخلي بيمار تطبيق داده مي شود. اين مطابقت به مجراهاي سالم مقعد اطمينان مي‌ دهد تا در خونرساني خود دچار مشكل نشوند و باعث ايجاد عارضه كم خوني در بيمار نشوند. ​

ليزر براي عمل اسفنكتروتومي داخلي نيز به كار مي رود كه بدون خونريزي است و زخم فيبروز مزمن مقعد با اين عمل به صورت كامل حذف مي شود. درمان شقاق با ليزر دردهاي درازمدت شما را از بين مي برد و زمان بهبودي سريعتر و نقاهت كمتري را دارد.  ​

درمان شقاق با ليزر در حالت كلي عوارض جانبي ندارد ولي در مواردي نادر مي تواند باعث توسعه فيستول، ​عفونت، بي‌ اختياري كنترل مدفوع، خونريزي ​دو هفته اي باشد. البته اين عوارض خيلي شايع نيست و در بسياري از بيماران اصلا اتفاق نمي افتد. اگر هم اتفاق بيفتد بعد از مدتي حذف مي شوند.


نوشته شده در تاريخ ۲ تير ۱۳۹۸ توسط پاوه
نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراح بیگ سایت